HISTORIE
Naší obec na město povýšil český král Přemysl Otakar II., zvaný král železný a zlatý, v době své nejvyšší slávy v roce 1278, kdy se chtěl státi jako mocný panovník středoevropským římským císařem. Toho však nedosáhl, neboť byl Rudolfem Habsburským poražen na Moravském poli v druhé polovině roku 1278. Protože podle pověsti se u nás narodil, povýšil tuto obec Královo Pole (Kőnigsfeld) na město a toto nové město daroval své matce Kunhutě a tak vzniklo královské věnné město Městec Králové. Město obdaroval také znakem českého krále - stříbrný lev v červeném poli.
- Roku 1793 znovu vyhořelo 9 stodol postavených v roce 1792 Na Houseníku. Toho roku bylo započato se stavbou nového kostela z kamene, který byl následujícího roku (1794) dostavěn i s věží.
Avšak již tehdy docházelo též k vývoji techniky pro hašení požárů. To dokazuje např. ve Státním okresním archivu v Lysé nad Labem uložené "Nařízení královského českého zemského gubernia" ze 14. dubna 1796, kterým se dalo ve známost "popsání užitečného ohňového vozu s vodním sudem ku potřebě ohně hašení včetně detailně uvedené charakteristiky a grafického znázornění. Dle tohoto nařízení měla být takovým ohňovým vozem vybavena dle možností alespoň větší města na území Čech a Moravy.
- Roku 1870 oheň zachvátil již po druhé Radnici, kostel a faru, stejně jako v roce 1673.
- Roku 1873 bylo zakázáno stavět dřevěné komíny
Vyhláška se neminula účinkem. První přihlašovací listinu podepsalo 40 občanů ze všech vrstev obyvatelstva. A to byl počátek sboru dobrovolných hasičů. Ustavil se přípravný výbor, který vypracoval stanovy a podal žádost o jejich schválení. Když pak byly stanovy výnosem bývalého místodržitelství království Českého ze dne 5. dubna 1879 schváleny, byla svolána na den 4. května 1879 první řádná Valná hromada.
To už bylo 41 členů činných a 60 členů přispívajících. Tato Valná hromada zvolila první funkcionáře sboru dobrovolných hasičů v Městci Králové. Předsedou byl zvolen Antonín Sládek, jednatelem a pokladníkem Albert Regner, velitelem Josef Němec, pozdější zakladatel Sokola v Městci Králové a do výboru František Fiferna, Adolf Fišer, František Jandač, Josef Slanina, Hynek Jakoubek a Jan Bursa. Josef Němec nemohl pro onemocnění zastávati funkci velitele, a proto byl na mimořádné Valné hromadě dne 29. července 1879 zvolen velitelem Hynek Jakoubek, který se velmi zasloužil o první výcvik mužstva. Na svůj vlastní náklad se vycvičil v Praze u městského požárního sboru, aby mohl vycvičit členy v Městci Králové.
Starostou župy se stává Josef Mladějovský, který v pozdějších letech zastává funkci v rozšířeném výboru ČZHJ.
V roce 1893 se sbor zúčastnil svěcení praporu dobrovolných hasičů v Chlumci nad Cidlinou a 2. července se sbor zúčastnil veřejného cvičení a župního sjezdu v Chotěšicích, Roku 1895 se konal župní sjezd v Opolanech, kterého se sbor účastnil. Sbor požádal C.K okresní hejtmanství o schválení nového stejnokroje. VC roce 1896 zúčastnil se sbor slavnosti odhalení pomníku králi Jiřímu z Poděbrad, dále se sbor zúčastnil župního sjezdu v Káníně. A téhož roku pořádal sbor pochodové cvičení do Dymokur. Roku 1898 se konal župní sjezd v Pečkách, kterého se sbor také zúčastnil.
V roce 1899 byl dán do základů tento zápis.
Budoucím oznamujeme toto:
Sochu tuto postavilo vždy zbožné obyvatelstvo našeho královského města Králové Městec, k uctívání svatého Floriana, Ochránce před ohněm a místního patrona, v letech správy páně 1764. Socha byla opravena poprvé 1853 a podruhé 1899.
Tenkráte nákladem Dobrovolné hasičské jednoty v Městci Králové. Náklad činil 500 zlatých to je 1000 korun a za vlády Jeho Veličenstva Císaře a Jeho Milosti krále Františka Josefa I. V roce jeho panování padesátem prvém. Tohoto roku byl
Místním farářem důstojný pán Pater Alois Vašátko a starostou města pan František Vencl měšťan a obchodník zdejší č. 20.
Členové výboru Dobrovolné hasičské jednoty v Králové Městci v době opravy 1899 byli: Předseda Vencl František zároveň
Starosta města, velitel Vršťala Václav, cvičitel Nezbeda Florian, výboři Berný Antonín, Novák Josef, Veselý František,
Pokladník Rosa Jan Berní (úředník), nad hasiči Berný františek, Libánský Václav.
Svatý Floriane vypros u Boha Všemohoucího ochranu a požehnání pro naše Město.
V Králové Městci na den sv. Placida, dne 5, měsíce října L: Páně 1899 Sbor dobrovolných hasičů v Městci Králové.
V dalších letech se sbor zúčastňoval veřejných cvičení, župních cvičení a sjezdů.
V roce 1914 první světová válka, sbor vedli nevojáci. Mobilizace narušila chod sboru více, než se čekalo. Někteří bratři zastávali dvě a více funkcí. Řada bratrů padla na frontě a zemřeli i mnozí starší členové. Činnost sboru byla omezená a neúplná. Roku 1919 byly schváleny nové stanovy svazu dobrovolného hasičstva československého. Až v letech 1920 - 1921 byl obnoven pravidelný chod sboru.
1921-1934 Nejvíce požárů na Královoměstecku kdy se rozmohly pojišťovací podvody. Jedním z případů je požár panské sýpky v Městci Králové v roce 1924. V roce 1930 vydal Rudolf Svoboda zajímavou brožuru s názvem Králové-městecké požáry. Popisuje v ní, jak se požáry zakládaly, jak si žháři pomáhali různými zápalnými tekutinami, vrlmi pečlivě a dlouho vybírali dobu vhodnou k založení. Rudolf Svoboda byl soudním radou a jeho vyšetřovací talent odhalil rafinované triky umných paličů. Byly odhaleny celé specializované skupiny a rafinovaní spekulanti, kteří nechali vlastní majetek vypálit i třikrát, aby dostali velké obnosy od pojišťovny. Za práci platili až tisícové částky.
V roce 1931 zakoupen automobil Laurin&Klement s nástavbou Stratílek.
V roce 1934 oslavil dlouholetý velitel Florián Nezbeda starší 50 let své hasičské činnosti.
Vybavení sboru v roce 1937 byla motorová stříkačka od firmy Stratílek, 700 metrů hadic, 10 metrů savic, automobil značky Laurin&Klement s nástavbou Stratílek, mechanický žebřík, 2 ruční stříkačky, 4 žebříky hákové, 1 žebřík střešní, masky, ozinkové a gumové rukavice.
V roce 1941 umírá František Mladějovský, dlouholetý velitel sboru. Již v roce 1891 byl cvičitelem, později jednatelem a od roku 1893 velitelem.
Roku 1942 umírá dlouholetý velitel sboru Florian Nezbeda starší pracoval pro sbor úctyhodných 58 let. Již v roce 1899 byl cvičitelem, od roku 1910 četařem. O tom jakým zaníceným hasičem byl velitel Nezbeda svědčí to, že všechny své syny vychoval, tak že i oni se zdarem působí v hasičstvu.
Florian Nezbeda starší
Z našeho sboru se stal obětí nacismu bratr Florián Nezbeda mladší, syn zasloužilého velitele sboru, který se po smrti otcově stal místním velitelem a byl současně i obvodovým velitelem. Za svou vlasteneckou činnost proti německé říši byl 28. prosince 1944 zatčen gestapem a následně deportován do koncentračního tábora v Terezíně. Po osvobození se 10. května 1945 vrátil zpět do Městce Králové, avšak poznamenán těžkou chorobou. Dne 20. května 1945 zemřel v místní nemocnici ve věku 52 let. Florián Nezbeda, člen SDH Městec Králové, od roku 1911 po několika letech činnosti zvolen četařem, členem župního výboru, náměstkem velitele, obvodovým velitelem a od roku 1940 velitelem sboru hasičů v Městci Králové.
V osobě Floriána Nezbedy ztrácí sbor neúnavného bojovníka proti nenáviděným nepřátelům.
Florián Nezbeda ml.
V roce 1962 se stávají Jaroslav Strnad se svojí ženou Jarmilou Strnadovou členy okresního výboru svazu požární ochrany. Ještě v témže roce je Jaroslav Strnad stanoven velitelem požární služby civilní obrany první roty Městec Králové.
Ze zápisu městské kroniky, který zapsal kronikář Václav Sobota a dlouholetý starosta sboru SDH Městec Králové, ke dni 17. 1. 1960 zasahovali královéměstečtí hasiči u 324 požárů.
V roce 1972 jsou manželé Strnadovi za svůj postoj k okupaci sovětskými vojsky a členství v Národně socialistické straně vyhozeni tehdejšími normalizačními orgány z Okresního výboru svazu požární ochrany.
V roce 1976 je Miroslav Vaníček jmenován velitelem družstva a zástupcem velitele.
V dalších letech se sbor zúčastňoval námětových a okrskových cvičení.
V roce 1990 je manželům Strnadovým nabídnuta rehabilitace a členství v okresním výboru, ale ti pro svůj vysoký věk tuto nabídku odmítají.
V následujících letech se sbor zaměřil na zvýšené odborné přípravy a akceschopnosti výjezdové jednotky.
16.1.1996 zemřel Václav Sobota dlouholetý starosta sboru dobrovolných hasičů a kronikář
Města Městce Králové.
V roce 2000 je jednotka vybavena čtyřmi kusy dýchací techniky SATURN a automobilovým žebříkem AZ30 - IFA W50L. Jelikož vnitřní uspořádání a vybavení stanice již nevyhovovalo požadavkům pro moderní zázemí hasičů, započalo se s modernizací všech prostor stanice. Byly provedeny rekonstrukce sociálních zařízení, vodovodního řádu, elektroinstalace. Stanice byla plynofikována, vozidla byla napojena na kompresorovou stanici a nabíjecí zdroje. Úpravy skončily instalací nových zateplených, plně automatických a dálkově ovládaných vrat na všechny tři stání našich vozidel.
Dne 24. 12. 2005 ve věku nedožitých 93 let zemřel bratr Jaroslav Strnad nositel nejvyššího hasičského ocenění (zasloužilý hasič), který se dobrovolným hasičem stal v roce 1942. V hasičském sboru aktivně pracoval 63 let. Za tuto dobu prošel řadou funkcí, byl členem okresního výboru svazu požární ochrany, člen výboru pro zpracování historie hasičů okresu, člen komise civilní obrany a další. V posledním období se bratr Strnad zabýval shromažďováním historických materiálů mapujících činnost spolku hasičů v Městci Králové, který byl založen v roce 1878. V osobě bratra Jaroslava Strnada ztrácí městečtí hasiči nenahraditelného člena, který heslo "BLIŽNÍMU KU POMOCI" naplňoval do konce svého života.
V roce 2008 byl jmenován velitelem Miloš Mužík, neboť Miroslav Vaníček nemůže ze zdravotních důvodů tuto funkci zastávat. V tomto roce byl Městec poznamenán ničivou živelnou pohromou Emmou. Náš sbor se zúčastnil záchraných prací a likvidace škod této pohromy. V roce 2010 byl jmenován velitelem sboru Miroslav Louda.
V roce 2012 zakládá Libor Albrecht téměř po 50-ti letech družstvo dětí - přípravku. V minulosti bylo několik pokusů o založení družstva mladých hasičů, které vždy skončili nezdarem. Po odchodu Libora Albrechta z funkce vedoucího mládeže, přebírá vedení mládeže Marie Hájková.
V roce 2013 se přípravka zúčastnila celorepublikového setkání přípravek v Čelákovicích, odkud si přivezla první místo. V tomto roce byl pořádán nultý ročník železného hasiče při příležitosti oslav 135. výročí na místním koupališti.
V následujícím roce obhájila první místo na celorepublikovém setkání přípravek v Čelákovicích.
Od roku 2014 pořádá sbor pravidelně akci Plechový hasič v noci, zároveň jsou pořádány dny otevřených dveří a Mikulášské besídky. V tomto roce byl jmenován velitelem SDH Radek Urban.
V roce 2016 nás pravidelně kolektivy mladých hasičů reprezentují v požárním sportu.
Tak jako každý rok, byl pořádán Plechový hasič, Den otevřených dveří a Hasičské peklo. Kromě těchto akcí se sbor zúčastňuje pravidelně předváděcích akcí v širokém okolí.
V tomto roce bylo pořízeno naftové topení, elektrický odvlhčovač a dopravní automobil Wolkswagen Transporter.
Od 1. března 2021 jsme zařazeni do seznamu jednotek předurčených k zásahům na dopravních nehodách.
Pohlédneme-li do historie sboru dobrovolných hasičů v Městci Králové, vidíme zde mnoho obětavé, nezjištné práce ve prospěch našeho města a okolí. Vedle této poctivé práce byla i vlastenecká a národní činnost našich předchůdců opravdu záslužná. Pravými vlastenci byli nejen v období říše Rakousko-uherské nebo v 1. Světové válce ale i v době nacistické okupace. Nelze opomenout vlasteneckou činnost po únoru 1948 a srpnu 1968. Po roce 1948 se stávají hasiči významnou složkou národní fronty. Byla zajišťována nová technika a vybavení. Byla vystavěna nová požární zbrojnice. Po sametové revoluci v roce 1989 jsou hasičské sbory odpolitizovány. V následujících letech je vybudován integrovaný záchranný systém. Městečtí hasiči jsou v těchto letech v kategorii JPO3 s výjezdem do 10ti minut. V roce 2002 se stává městecký sbor poloprofesionálním sborem zařazeným do kategorie JPO2 s výjezdem do 5ti minut. Sbor je vybaven moderními zásahovými obleky, přilbami, obuví a dýchací technikou.